Agenda

2019

18-20.12  Joyful Noise Orchestra @ LeSinge Biel/Bienne (CH) . 20:30

Line up: Gaudenz Badrutt – el, Lionel Friedli – dr, Silber Ingold – sax, Eva Maria Karbacher – sax, Hans Koch – cl , Jonas Kocher – acc, Mats Kolb – el-b, Andi Marti – trb, Christian Müller – el/bcl , Hans-Peter Pfammatter – keys, Jean-Jacques Pedretti – trb, Sebastian Rotzler – b, Julian Sartorius – dr, Peter Schärli – tp, Doro Schürch – voc, Martin Schütz – vc, Flo Stoffner – g, Marina Tantazoni – fl, Max Usata – voc, Beni06 Weber – farfisa/el, Christian Weber – b, Sandra Weiss – fg/sax


26.11      FRENESI @ FIM Basel (CH)

               Sylvain Haenen – el.guitar, Steffi Erni – voice, Marina Tantanozi – flutes


15.11      tangent + mek @ WIM Bern

               Anouck Genthon – violin, Anna-Kaisa Meklin – gamba, Marina Tantanozi – flute 


26.10     Insub Meta Orchestra @ Festival Jazz Contreband Genève


26.9       Yumi Ito Orchestra Jazzclub Aarau (CH)


21.6       tangent + mek @ Flatterschafft Basel (CH) 

              Anouck Genthon – violin, Anna-Kaisa Meklin – gamba, Marina Tantanozi – flute 


23.5       tangent + mek @ Kulturbrauerei (Klub Kegelbahn) Luzern (CH) 

              Anouck Genthon – violin, Anna-Kaisa Meklin – gamba, Marina Tantanozi – flute 

17.5      JEGER/OGASAWARA/TANTANOZI @ WIM Zürich (CH) 20:15

             Silvan Jeger – doublebass, Kazue Ogasawara – piano, Marina Tantanozi – flute

16.5      AD HOC Duo TANTANOZI/ 🙂 @ Carambolage Basel (CH) 21:00

9.5        Yumi Ito Orchestra @ JKB Jazzpreis, Moods Zürich (CH)

7.5        Yumi Ito Orchestra @ JKB Jazzpreis, Moods Zürich (CH)

2.5      JEGER/OGASAWARA/TANTANOZIThe Lab , Basel (CH) 20:30

             Silvan Jeger – doublebass, Kazue Ogasawara – piano, Marina Tantanozi – flute


18.4      ROTZLER/TORCHE/TANTANOZI @ 4th Hugo Panzer Trio Festival, La Voirie Biel (CH) 18:00

           Sebastian Rotzler – doublebass, Robert Torche – electronics, Marina Tantanozi – flute


28.3       TANTANOZI/TORCHE/WEBER @ La Voirie Biel (CH)  20:00

              Marina Tantanozi – amplified flute, Robert Torche – electronics, Samuel Weber – bass, voice

8.3         PRISI/SCHOLL/TANTANOZI @ WIM Zürich (CH) 20:00

              Hannes Prisi – percussion, Armelle Scholl – piano, Marina Tantanozi – flute


23.2      Solo @ Edition Populaire Zürich (CH) 20:30

1.2         White Desert Orchestra @ Du bleu en Hiver Festival, Tulle (F)


27.1       v.GRüNIGEN/NICOLAI/v.ORELLI/TANTANOZI @ TAKTIL Basel (CH) 19:00

              Kaspar v. Grünigen – bass, Giancarlo Nicolai – laudes, Marco v. Orelli – trumpet, M.T – flute

25.1       Solo @ Portus Festi – Lohngasse 2, Port b. Biel (CH) 20:00

19.1        Yumi Ito Orchestra @ Bejazz Winterfestival Bern (CH)

12.1        Yumi Ito Orchestra @ SWISS DIAGONALES opener, Volkshaus Biel (CH)

11.1        tangent + mek @ Schiller Atelierkonzert Basel (CH) 19:30

              Anouck Genthon – violin, Anna-Kaisa Meklin – gamba, Marina Tantanozi – flute 

 

2018

15.12     Unorthodox Jukebox Collective, Atelierhaus Klingental Basel (CH) 21:00

14.12     SOLO @ KlangBang #24, Lokal Basel (CH) 20:30

11.12      Yumi Ito Orchestra, Jazz am Waldsee, Freiburg (DE)


23.11     Performance – Steppenläufer by Xenia Wiener, Zollhalle Basel (CH)  20:00

16.11      insub meta orchestra, National Theatre Moscow (RU)

15.11      insub meta orchestra, Alexandrinsky Theatre St. Petersburg (RU)

9 – 11.11   CD Recording Yumi Ito Orchestra, SRF Co-Production, Hardstudios Winterthur (CH)

7.11        Yumi Ito Orchestra, Jazzcampus Basel (CH)

2.11        insub meta orchestra, Három Holló (Drei Raben), Budapest (HU)

1.11        insub meta orchestra, Alternativa Festival, Prague (CZ)


23.10     Yumi Ito OrchestraMisterioso Jazz Club, Das Institut Zürich (CH)

2.10       with Unorthodox Jukebox Collective, H9 Jazzcampus Basel (CH)


28.9       Ensemble Le PliEnounters and Fragments, Villa Grünholzer Uster (CH)

12-15.9  Artists in Residence with Yumi Ito Orchestra, Reine Victoria St.Moritz (CH)

1.9          Eve Risser’s White Desert Orchestra, Sant’ Anna Arresi Jazz Festival, Sardinia (IT)


13.07     Trio DUHSLER/NICODEMOU/TANTANOZI, Projektraum Flatterschafft Basel (CH)

Samuel Dühsler – drums, Andria Nicodemou – vibraphone, Marina Tantanozi – flute

3.07       Ensemble Le Pli, Encounters and Fragments, Living Room Festival, Stadionbrache Zürich (CH)


29.06    Duo MARULANDA/TANTANOZI, Warteraum Flatterschafft Basel (CH)

Olga Marulanda – oboe, Marina Tantanozi – flute

26.06    SFM, Baufestival Wunderkammer Zürich (CH)

23.06    Ensemble Le Pli, Encounters and Fragments, Fête de la Musique Genéve (CH)


20.05    Duo MAQUEDA/TANTANOZI, Hauskonzert Basel (CH)

Roberto Maqueda – percussion, Marina Tantanozi – flute

13.05      Yumi Ito Orchestra, Kirche Rotmonten St. Gallen (CH)

6.05        Duo RIVA/TANTANOZI,  Wunderkammer Zürich (CH)

Alex Riva – recorders, Marna Tantanozi – flute

5.05        Yumi Ito Orchestra, Mehrspur Jazz Club Zürich (CH)

1.05        RAVENS/SCHILLER/SEUTHE/TANTANOZI, works by C. Schiller, Atelierkonzert Basel (CH)

Antonia Ravens – harp, Christoph Schiller – spinett, Marei Seuthe – cello, Marina Tantanozi – flute               


21.04     FRENESI, KlangBang #16 Improvised music series, Projektraum Flatterschafft Basel (CH)

19.04     Duo ERNI/TANTANOZI,  STIMME+ @ Nische Zürich (CH)

Stefi Erni – voice/FX, Marina Tantanozi – flutes


20-21.03   Yumi Ito Orchestra, Bird’s eye Jazzclub Basel (CH)


23.02    WHITE DESERT ORCHESTRA, Just Music – Beyond Jazz Festival Wiesbaden (DE)

11.02     SFM – TOUR, Musica Strana alla Cerva, Vittorio Veneto (IT)

10.02    SFM – TOUR, Factory Studio, Malgolo (IT)

9.02      SFM – TOUR, Catai, Padova (IT)

8.02      SFM – TOUR, Studio GUERRA, Milano (IT)

7.02       SFM – TOUR, Garage Moulinski, Milano (IT)

2.02      Yumi Ito Orchestra, Jazz Club Uster (CH)


22.01     Duo with Ivan Denes_flute (Ensemble Le Pli), The Analog Session Zürich (CH)

20.01     Quartet DUHSLER/RAVENS/TANTANOZI/WILKINS, HUGO PANZER Festival Basel (CH)

Samuel Dühsler – drums, Antonia Ravens – harp, Marina Tantanozi – flute/ ney, Luke Wilkins – violin

2017

2.12     PAPAROUNA Rembetiko, Ackermannshof Basel (CH)


12.11    PAPAROUNA Rembetiko, Culturescapes Festival, Birdseye Jazzclub Basel (CH)

2.11      as guest with UFO (Lukas Huber_keyboards, Michael Anklin_drums, electronics,                                      Robert Torche_ electronics, clarinet), Albani Music Club, Winterthur (CH)

3.11      as guest with UFO (Lukas Huber_keyboards, Michael Anklin_drums, electronics,                                      Robert Torche_ electronics, clarinet), Off BAR, Basel (CH)


21.10    Ensemble Le Pli, 8 Birds, Raumprojekt Villa, Wädenswil (CH)

7.10      First European Chines Ensemble & Jing Yang – TOUR, Bärensaal, Aarburg (CH)

4.10      First European Chinese Ensemble & Jing Yang – TOUR, Wasserkirche, Zürich (CH)

3.10      First European Chinese Ensemble & Jing Yang – TOUR, Yehudi Menuhin Forum, Bern (CH)


30.09   First European Chinese Ensemble & Jing Yang – TOUR Münsterplatz, Basel (CH)

29.09   First European Chinese Ensemble & Jing Yang – TOUR, Centre Le Phenix, Fribourg (CH)

22-24.09    GITTER Improvisationen, Zeiträume Biennale für Neue Musik & Architektur, Allgemeine                          Gewerbeschule, Basel (CH)

22.09   Improvisations, Schweizer Musikpreis 2017, Kaserne Basel (CH)

21.09    SOLO @ GITTER Improvisationen, Zeiträume Biennale für Neue Musik & Architektur,                                 Allgemeine Gewerbeschule, Basel (CH)

9.09     Ensemble Le Pli, 8 Birds, St. Mauritius Kirche, Oberengstringen, Zürich (CH)

9.09     Ensemble Le Pli, 8 Birds, Park Platz Letten, Zürich (CH)

8.09     Quartet Faristamo Eller_piano,  Antonia Ravens_harp, Tassos Tataroglou_trumpet,                                     KlangBang #9 Improvised Music series, Projektraum Flatterschafft Basel (CH)

1.09      Yumi Ito Orchestra, Club Jazzcampus Basel (CH)


31.08    Yumi Ito Orchestra, Mimos, Zürich (CH)


21.06    SOLO, KlangBang #8 improvised music series, Projektraum Flatterschafft, Basel (CH)

1.06      Duo with Roberto Maqueda_percussion, Neuer Saal Musik Akademie Basel (CH)


31.05    Ready, Let go – MA Project, ATTACCA Festival Jazzcampus Basel (CH)

– part I:    Marina Tantanozi_flute/bass flute, Roberto Maqueda_percussion (acoustic)

– part II : Marina Tantanozi_prepared flute/bass flute, Camille Emaille_percussion (amplified)

30.05    FRENESI, ATTACCA Festival Jazzcampus Basel (CH)

16.05     FRENESI @ Laboratorium, Club Jazzcampus Basel (CH)

7.05       Divane.traditional turkish music. G.Simsek voice, M. Tananozi ney/flute,                                                        R.Macca accordion, T.Tataroglou guitar, C.Emaille percussion, Freie Bühne Basel  (CH)

5.05        Morton Feldman, Why Patterns? , Neuer Saal Musik Akademie, Basel (CH)


25.04      Duo with Sylvain Haenen_el. guitar/FX, Projektraum Flatterschafft, Basel (CH)

3.04        Lundi Gras improvised music series, bird’s eye jazz Club, Basel (CH)


29.03      Hearing Space – collective project, Elisabethenkirche Basel (CH)

22.03      Duo with Anouck Genthon violin, KlangBang #5 improvised music series, Projektraum                              Flatterschafft, Basel (CH)

20.03      SOLO, Klaus Linder Saal, Musik Akademie Basel (CH)

11.03       Quartet with Clara Weil voice, Robert Torche electronics, Tom Malmendier drums,                                    ENR Label Store, Ghent (BE)

10.03       Septet w/ Cl. Weil voice, R. Torche electronics, T. Malmendier drums,                                                           L. Freres bass, T. Tataroglou trumpet, S. Haenen el.guitar, Chez Hubert, Brussels (BE)

09.03      Septet w/ Cl. Weil voice, R. Torche electronics, T. Malmendier drums,                                                           L. Freres bass, T. Tataroglou trumpet, S. Haenen el.guitar, L’An Vert Liège (BE)

4.03        Improvisation, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup (DK)

3.03        Improvisation, Center for Dansk jazz History, Aalborg (DK)

28-05.03    Artist’s Residency, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup (DK)


18.02      FRENESI, Sykust Gallerie Parzelle403, Basel (CH)

10.02      SOLO, Neuer Saal, Musik Akademie Basel (CH)

8.02        Duo with Evgenia Sereti_electronics, KlangBang #4 improvised music series, Projektraum                     Flatterschafft, Basel (CH)


16.01       Improvisation workshop presentation with Pierre Favre, Black Box Jazzcampus, Basel (CH)

15.01       Improvisation workshop presentation with Jonas Kocher, Musik Akademie Basel (CH)

10.01      Trio with Kazuaki Tsuda_double bass, Kazue Ogasawara_piano @ Laboratorium Club                             Jazzcampus Basel (CH)

8.01        Music for silent short films, with Benjamin Brodbeck_percussion, Tassos                                                      Tataroglou_trumpet, Cargo Bar Basel (CH)

7.01        Improvising w/ Jean Tinguely’s Machines collective project, Tinguely Museum Basel (CH)

2016

11.12     Voice improv. workshop presentation with Marianne Schuppe, Musik Akademie Basel (CH)

 5.12     Lundi Gras improvised music series, bird’s eye Jazzclub Basel (CH)

4.12      Improvisation workshop presentation with Joélle Leandre, WIM Bern (CH)


30.11    DASEIN: komponierte und improviserte Musik, Elisabethenkirche Basel (CH)

23.11    w/ Sylvain Haenen el.guitar, KlangBang#1 improvised music series, Flatterschafft Basel (CH)

11.11     Babelsprech Jam sessions – Musik und Text Improvised, Club Jazzcampus Basel (CH)

7.11       Lundi Gras improvised music series, bird’s eye Jazzclub Basel (CH)

5.11       Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, Swiss Aviation Training Center, Balsberg Zürich (CH)


30.10    Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, Naturmuseum Thurgau Frauenfeld (CH)

29.10    Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, Bibliothek HSR Rapperswill (CH)

23.10    Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, Planetarium Sirius Bern, Schwanden (CH)

17.10     Lundi Gras improvised music series, Klaus Linder Saal Musik Akademie Basel (CH)

2.10       Music for silent films – Nosferatu, Cargo Bar Basel (CH)


30.09    Otto Luening Trio, Concepts of Improvisation Symposium, Musik Akademie Basel (CH)

23.09     Sextet – S. Haenen el.guitar, D. Kohn violin, M. Vilanova saxophone, L. Freres bass,                                    T. Tataroglou trumpet, Unorthodox Jukebox – KlangBasel Festival, Kaserne Basel (CH)

3.09      Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, MFO Park Zürich (CH)


1.06       What is Legal improvised music & dance performance, Projektraum Flatterschafft, Basel (CH)


30.05     Lundi Gras improvised music series, bird’s eye Jazz Club, Basel (CH)


20.04     Improvised music series #8, Podium Bar Basel (CH)


21.03      Sextet w/ Robert Torche electronics, Marc Vilanova alto sax, Sylvain Haenen el.guitar,                             Louis Freres bass, Tassos Tataroglou trumpet, Le Pantographe, Moutier (CH)

4.03        Residency final concert, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup (DK)

2.03        00:00-07:00 night improvisation concert, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup (DK)

28-06.03  Artist’s Residency, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup (DK)


3.02        Public Space Improvisation, Barfüsserplatz Basel (CH)


16.01       Ensemble Le Pli 8 Birds, Uraufführung, Museum Bellerive Zürich (CH)

Previous

CONCERTS (selection)

10.2015    Quintet with M. Vilanova saxophone, S. Haenen el.guitar, L. Freres bass,                                                       T. Tataroglou trumpet, VERVEHT & VERWACHSEN Festival, Freiburg (DE)

2015      Musik in der Blume by Ivan Denes, Museum Bellerive Zürich (CH)

2014     Musik für Flötisten-Solo by Ivan Denes, Showroom Z+ Zürich/ Museum Bellerive Zürich (CH)

4.2009   with Ergon Ensemble in Japanese contemporary music works, collaboration with                                     Ensemble Modern, Athens Concert Hall Megaron (GR)

11.2009  with Ergon Ensemble in Greek contemporary music works, collaboration with                                            Ensemble Modern Athens Concert Hall Megaron (GR)

 

THEATER/OPERA (selection)

2011 – 2013   The Cherry Orchard (A. Chekhov), director: Thomas Langhoff/ music: Hans-Jörn                                        Brandenburg, BERLINER ENSEMBLE Theater, Berlin (DE)

2.2009   La Boheme (G. Puccini), Opera of Thessaloniki (GR)

 

ORCHESTRA (selection)

2012  Pardis Orchestra & Salar Aghili, Cadogan Hall, London (UK)

2012  Pardis Orchestra & Salar Aghili,  Wolubilis Theater, Brussels (BE)

2010  Orchestra Mobile, Berlin (DE)

 

PERFORMANCE (selection)

All White People look the same to me,Gessnerallee Zürich (CH)  2015

IALEMOS  dance theater piece by Sonia Ntova

  • 10.2014 Essere Creativo Festival Hangartfest, Pesaro (IT)
  • 11.2013  5min-20max Tanz Plattform, Tanzhaus Zürich (CH)

KITTARO  by Stavros Panagiotakis – installation/ performance

  • 6.2007 Hellenic Center, London (UK)
  • 5.2006 Yeni Jami, Thessaloniki (GR)

EDEM  by Stavros Panagiotakis, based on the Epic of Gilgamesh, installation/ performance

  • 12.2005  Paradisos Baths, Thessaloniki (GR)

MOON  by Stavros Panagiotakis, installation/ performance

  • 4.2005  Theatro Dasous, Thessaloniki (GR)

 

BANDS (selection)

2009 – 2011     Phoney Island Cabaret, Residency @ SOWIESO Bar Berlin (DE)

2010 – 2011    ARKYS  byzantine and greek traditional vocal music, Berlin (DE)

2003 – 2009   BUBASVABE  psychedelic rock with traditional infuences, Thessaloniki (GR)