2024

Next dates

7 June              w/ Nora Vetter @ Kulturbrauerei | Luzern

30 May              Album release concert w/ Peter Schärli, Sylwia Zytynska, Fritz Hauser, Klara Germanier, Dominic Girod @ Forum Schlossplatz | Aarau (CH)

25 May               w/ Bottom Orchestra @ Schaffhauser Jazz Festival (CH)

EU tour with Tom Malmendier (drums, objects)
16 April               @Institut IOIC | guest: Manuel Troller (guitar) | Zürich (CH)
17 April                @Literaturcafé | guest: Robert Torche (electronics) | Biel (CH)
18 April                @ Fragment | Metz (F)
19 April                @ tba | Brussels (BE)
20 April               @ L’An Vert | Liége (BE

7-8 April              w/ Miriam Felix (cello), Andria Nicodemou (vibraphone) @ Breach Festival | Nicosia (CYPR)

25-27 March       Recording session w/ Insub Meta Orchestra | Geneva (CH)

24 March             Eden/Loriot/Tantanozi @ Frequenze Libere | Locarno (CH)

20 March            w/ Martina Berther @ Komm Mit! Bleib Hier! Atomic Café | Biel (CH)

17 March             10 Märsche um den Sieg zu verfehlen, M. Kagel, Curation: Vera Kappeler | @TaktlosFestival | Zurich (CH)

15 March             Solo @ Cave12RöstiBrücke Electroacoustic Cabaret | Geneva (CH)

8 Febr                  things of the past escape my attention – Solo for bass flute, voice, field recordings) @ IGNM | Basel (CH)

Past dates

27 January          Solo @ WURM: New Soil – opening event, Auf dem Wolf | Basel CH

16 January          Eden/ Loriot/ Tantanozi @ Impromptissimo | Paris (FR)

13 January          w/Aquaserge @ Théâtre Garonne | Toulouse (FR)

12 January          w/Aquaserge @ Théâtre des Nouveautés | Tarbes (FR)

6 January            w/ Peter Schärli, tpt/ Klaus Merz, poetry @ Theater am Bahnhof | Reinach (CH)

2023

6-8 December          Joyful Noise – @ Le Singe, Biel (CH)

5 December             w/ Ramon Landolt & Tapiwa Svosve – @ Salle Bolivar, Winterthur (CH)

27 Nov – 1 Dec         Residency tangent+mek – @ GMEA, Albi (FR)

3 Nov                         w/ Bottom Orchestra – Club Jazzcampus Basel CH)

30 Oct – 3 Nov         Residency Bottom Orchestra – Kaspar von Grünigen (doublebass, composition, texts), Almut Kühne (voice), Benjamin Weidekamp (altosax, clarinet, bassclarinet), Uli Kempendorff (tenorsax, clarinet), Silvan Schmid (trumpet), Lukas Briggen (trombone), Giovanni Vicari (guitar), Philip Zoubek (piano, synthesizer), Gregor Hilbe (drums), Evi Filippou (percussion, marimba), Sophie Bernado (bassoon)

25 October               w/ Vinicius Cajado (doublebass) @ Schönegg Varieté, Zürich (CH)

27 October               w/ Vinicius Cajado (doublebass) @ Musikwerkstatt Basel (CH)

14 October                “Common Ground” – collective composition w/ Gamut for insub.polytopies – Laconnex (CH)

2-8 October              Residency – Solo project (CH)

21-22 Sept                 PLAY BIG! @ Ruhrtriennale, Bochum (DE) – pieces by Sofia Gubaidulina, Simon-Steen Andersen

8-10 September       (organizer) No Ordinary – Festival of experimental sounds @ Transcendance, Thessaloniki (GR)

–> 9 September : duo w/ Nora Vetter – viola

–> 10 September : quartett w/ Danae Stefanou – piano, Giannis Arapis – el.guit, Philipp Eden – electronics

07 July                   tangent+mek – @ B-GALLERIA, Turku (FI) 

06 July                   tangent+mek – @ Asbestos Art Space, Helsinki (FI)

02 July                  tangent+mek – @ Näsinpuiston Laululava, Tampere (FI)

30 June                tangent+mek – @ Jazz festival – Koncertkirken, Copenhagen (DK)

24 June                tangent+mek – @ Kafe Haerverk, Oslo (NO)

22 June                tangent+mek – @ Vigeland Museum, Oslo (NO)

09 June                tangent+mek – @ Ausland Berlin (DE)

29 May                  tangent+mek  – @ Moulin, Soubey (CH)

06 May                  Insub Meta Orchestra – @Maison de Moines, Romainmotier (CH)

27 April                  Eden/Loriot/Tantanozi – Oficinas do Convento , Montemor-o-Novo (PT)

28 April                 Eden/Loriot/Tantanozi – @ Cossoul, Lisbon (PT)

29 April                 Eden/Loriot/Tantanozi – @ Sonoscopia, Porto (PT)

30 April                 Solos Eden/Loriot/Tantanozi – @ Editoria, Porto (PT)

03 March              Unorthodox Jukebox o. – @ Jazzcampus, Basel (CH)

11 March                Erni/ Naibo/ Tantanozi – @ Schmiede Ermensee (CH)

12 March               Erni/ Naibo/ Tantanozi – @ Carovana091, Locarno (CH)

18 March               w/ Lotus Eddé Khouri x Gamut Kollektiv – @ Taktlos festival, Zürich (CH)

19 March               w/ Xaver Rüegg, Andreas Bral – @ Taktlos Festival, Zürich (CH)

24 March               w/ Xaviére Fertin/ Louis Freres/ Dimos Vryzas – @ WIM Zürich (CH)

25 March               Eden/Loriot/Tantanozi – @ Mullbau, Luzern (CH)

30 March               Solo – @ It happens when it happens Series UMBO, Zürich (CH)

23 February          Trio w/ Peter Schärli,  Sylwia Zytynska – @Forum Schlossplatz, Aarau (CH)

24 February          Trio w/ Peter Schärli,  Sylwia Zytynska – @ Brocki auf dem Wolf, Basel (CH)

25 February          Trio w/ Peter Schärli,  Sylwia Zytynska – @ Galleria Periferia, Luzern (CH)

5-6 January           SOUND OF SERENDIPITY TENTET:  PLAY!  by Lucas Niggli @ Walcheturm Zürich (CH)

(w/ Helena Winkelman – vl, Marina Tantanozi – flutes, Joana Maria Aderi – voc/el, Silke Strahl – sax, Marc Unternährer – tb, Dominik Blum – ham. org, Tizia Zimmermann – acc, Christian Weber – b, Peter Conradin Zumthor – dr, Lucas Niggli – dr)

2022

December

6.    EDEN/LORIOT/TANTANOZI @ IOIC, Zürich 

15.   EDEN/LORIOT/TANTANOZI @ STUENZI, Zürich


November

2.      Solo @ Listen! Kaserne Basel

5.      tangent+mek & evi nakou present Tangents360°@ Musikwerkstatt Basel

12.    EDEN/LORIOT/TANTANOZI @ IOIC at Klibühni (Chur, CH)

19.     with RAADIT @ Bar im Stall, Aarau


October

28.    w/ Silvan Schmid (tp) /FX @ Madness, Zentralwäscherei Zürich


September

11.      Solo @ musique spontanée, Musikfestival Bern, Kino Rex Bern

insub meta orchestra + Skogen – Nordic Tour 

22.    @ Ultima festival, Kulturkirken Jakob, Oslo 

23.    @ Levande Musik, Kronhuset, Göteborg 

24.    @FylkingenStockholm


August

16.      Solo amplified flute & FX @ 5 x Hans Koch Solo + 1 –Hans im Glück” , LaVoirie Biel/Bienne


June

AQUASERGE swiss TOUR

6.       @HUMBUG Basel

7.      @Moods, Zürich

9.       + Kyrie Kristmanson @Festival Les Athénéenes, Genève

24.      tangent+mek Trio presents Tangents360° @strøm-Atelier Biel/Bienne


May

26.         w/ Sinfonietta Basel, 5. Abo-Konzert «60 Jahre im Groove» @ Stadtcasino Basel

28.        w/ Estelle Beiner (vl) @ WURM Basel (CH)

29.        w/ Estelle Beiner (vl) @ Atomic Café Biel (CH)


March-April

w/ APLOMB (duo w/Andria Nicodemou, vib)

31.3             @ Irtijal Beirut (LEBN)

5.4             @ Breach Festival, Nicosia (CY)

9.               @Borderline Festival, German Evangelical church Athens (GR)

12.             solo amplified flutes & FX@ Kulturbrauerei Luzern (CH) 

18-30      Tangents360° – tangent+mek Trio research field trip in Greece

30.             tangent+mek Trio & evi nakou (sound art) @ Ον/OFF Athens, Greece


February

11. & 12.   Live in Vevey w/ Martina Berther (b, synth, org), Philipp Schlotter (synth, org),                          Paula Haeni (cl, bcl) @ Église Sainte-Claire, Vevey (CH)  – Carte Blanche à Martina Berther

26.       w/ Philipp Eden (p), Andria Nicodemou (vib), David Meier (dr) @Konzertraum Horst                     Musikwerkstatt, Basel


January

10. & 11.   w/ Gamut Kollektiv – Gamut meets Impakt Kollektiv (Köln)

@ Das Institut, Zürich

@ PROGR, Bern

Jonas Gerigk (b), Miao Zhao (bcl), Philip Zoubek (synth), Philipp Eden (p), Salim Javaid (sax), Shiau-Shiuan Hung (perc),  Silvan Schmid (tr), Tizia Zimmermann (acc), Tobias Pfister (sax)

2021

8-10.12   w/ Joyful Noise @ Le Singe, Biel/Bienne

Andi Marti, tb – Gaudenz Badrutt, el – Max Usata, voc – Anna Frey, voc/text – Silke Strahl, sax – Silber Ingold, sax – Hans Koch, cl/conduct – Jonas Kocher, acc – Mats Kolb, e-b – Christian Müller, el bcl – Lionel Friedli, dr – Miao Zhao, cl – Martin Schütz, vc/conduct – Beni 06 Weber, farfisa, drum-machine – Jalalu Kalvert Nelson, trp – Estelle Beiner, viola – Martina Berther, e-b – JJ Pedretti, trb – Sirup Gagavil, g – Hannah Walter, violine – Tizia Zimmermann, acc – Marina Tantanozi, fl, el – Oli Dutton, sound

4.12       w/ insub meta orchestra @ La Voirie, Biel/Bienne


AQUASERGE TOUR “perdu dans un étui de guitare”

18.12     @ Opera National de Lyon  with Jeanne Added

27.11      @ Ars Musica, Brussels

14.11     Le Ciel, Grenoble 

13.11      @ L’Atelier Gest, Montignargues

12.11      @ festival Aujourd’hui Musiques, Perpignan 

6.11       duo w/ Silvan Schmid (tp) @Wurm, Basel

5.11       w/ Silvan Schmid (tp) @WIM, Zürich

3.11       w/ Clara de Asis (gt, FX) & Dimos Vryzas (vn, FX) @WABE, Basel


4-6.10     Listening Forward, free improvisation workshop @STRESS Athens 

8-10.10   Listening Forward, free improvisation workshop @Transcendance, Thessaloniki 


16.9    w/ insub meta orchestra H95 Basel

2.9.   “Joyful Noise in te Dark” with Joyful Noise Orchestra @  Musikfestival Bern
21:00 Uhr – Reitschule, Grosse Halle/Tickets
22:15 Uhr – Reitschule, Grosse Halle/Tickets

Julian Sartorius, Idee und Konzeption – Rea Dubach voc/Saadet Türköz voc/Lionel Friedli dr/Christian Weber b/Beni Weber farfisa/drummachine/Marina Tantanozi flute-elec/Hans-Peter Pfammatter keys/Beat-Man git-voc/Balts Nill perc/Julia Neumann sopran/Flo Stoffner git/Manuel Troller git/Silke Strahl sax/Martina Berther b-elec/Christophe Calpini e-dr/Andi Marti trb/Benu Zitz elec/Elio Amber sax/Sha bcl-sax/Joke Lanz turntables/Colin Vallon keys/Hans Koch sax-cl-conduction/Julian Sartorius dr-conduction/Martin Schütz vcl-conduction/Christoph Hess-Strotter Inst. Raum


29.8    w/ Basel Sinfonietta @ Stadtcasino, Basel – 19:00 – works of G. Ligeti, Un. Chin, R. Kelterborn


23.06    w/ Gamut Kollektiv @ Impakt-Jam, Progr, Bern

Philipp Eden piano / Paul Amereller dr / Tobias Pfister sax / Klara Germanier e-guit / Silvan Schmidt tp


27-28.5     w/ Gamut Kollektiv + Impakt Kollektiv LOFT Köln


14.5     w/ AQUASERGE “perdu dans un étui de guitare”+ Jeanne Added@ Le Lieu Unique, Nantes 

7.5       w/ insub meta orchestra Recording, Genève 


20.4   tangent mek trio @ Festival Archipel, Genève 


2020

17.12    w/ AQUASERGE “perdu dans un étui de guitare”+ Jeanne Added@ Opera National de Lyon // postponed

24.11     duo w/ Manel Salas Palau (dance) @ FIM Basel 

20.11    w/ AQUASERGE “perdu dans un étui de guitare” @ L’ Aéronef, Lille // postponed

12/13.11    w/ AQUASERGE “perdu dans un étui de guitare”Prémiere @ L’ Archipel Perpignan // postponed

7.11.     w/ Eva-Maria KarbacherMusikwerkstatt, Basel


23.10   tangent + mek trio @ LiLe Leipzig 

9.10     w/ Julian Sartorius dr, Franz Loriot, viola @ WIM, Zürich


25.9      w/ Yumi Ito Orchestra “Stardust Crystals” @ OFFBEAT SERIES Atlantis, Basel 

19.9      w/ Basel Sinfonietta @ Festival Musica, Palais de la Musique et des Congrès, Strasbourg

– Piano Concerto (2014), Simon Steen-Andersen – french première

1-6.9    Residence – création AQUASERGE “perdu dans un étui de guitare” @ La Soufflerie Rezé, Nantes


29.8      w/ Joyful Noise Orchestra @ Willisau Jazz Festival // CANCELLED


17-20.6      w/ Sinfonietta Basel @ Schaulager for ARTBasel 2020 // postponed


20.5     insub meta Orchestra @ AMR Genéve // postponed

13.5      Yumi Ito Orchestra CD-Release @ Schaffhauser Jazzfestival – Live streaming


23.4      insub meta Orchestra @ FRIM, Stockholm // postponed

24.4      insub meta Orchestra @ Levande musik, Göteborg // postponed

25.4      insub meta Orchestra @ Nymuzikk, Oslo // postponed


12.3     DAS ELEKTRISCHE ZITHERSPIEL VON SAMUEL TSCHUDIN@ HUMBUG Basel –  19:00 – 23:00

mit Marina Tantanozi fl/bfl, Lukas Huber el, Mathilde Raemy vc, Yanik Soland el, Pio Schürmann p, Michael Anklin dr


15.2      w/ Timothèe Quost tp, no-input + Sebastian Strinning as, bcl @ The Lab Basel 


25.1      Kinderkonzert – Kinder + Sämi Weber + Marina Tantanozi @ Literaturcafé Biel

24.1     w/ Tassos Tataroglou + Dimos Vryzas @ WIM Zürich

16.1      w/ Alfred Zimmerlin @ KlangBang, WURM Basel

      

    

2019

18-20.12      Joyful Noise Orchestra @ LeSinge Biel CH

Line-up: Gaudenz Badrutt el, Lionel Friedli dr, Silber Ingold sax, Eva Maria Karbacher sax, Hans Koch cl, Jonas Kocher acc, Mats Kolb el-b, Christian Müller el/bcl, Hans-Peter Pfammatter keys, Jean-Jacques Pedretti trb, Sebastian Rotzler b, Julian Sartorius dr, Peter Schärli tp, Doro Schürch voc, Martin Schütz vc, Flo Stoffner g, Marina Tantazoni fl/bfl, Max Usata voc, Beni06 Weber farfisa/el, Christian Weber b, Sandra Weiss fg/sax, Oli Dutton sound

7.12      w/ Diego Aguirre Daz @ Haus Oslo Ateliers, Münchenstein 

6.12      tangent + mek @ IOIC  Stummfilm-Festival mit Live-Vertönungen, Zürich

              «Hintertreppe» (DE 1921, 48 min, 16mm), Leopold Jessner & Paul Leni
              Marina Tantanozi (fl) + Anouck Genthon (vl) + Anna-Kaisa Meklin (vga)

26.11      FRENESI @ FIM Basel 

25.11      FRENESI @ Kuturfolger Zürich

              Sylvain Haenen g + Steffi Erni voix, vc + Marina Tantanozi fl

15.11      tangent + mek @ WIM Bern 

14.11      unorthodoxjukebox.o  Work in Progress #1 @ The Lab Basel

12.11      tangent + mek @ IOIC – Institut of Incoherent Cinematography Zürich 20:30

09.11     BOLLAGFEST @ Bollag Areal (Gärtnerstrasse 50, 4057) Basel – 19:00

               w/ Mathilde Remy cello + Lucas Huber keyboard/electronics + Antonia Ravens harp

               + Pio Schürmann piano + Oliver Garcia el + Philippe Schäppi guitar 


26.10     Insub Meta Orchestra @ AMR, Genève – Festival Jazz Contreband  21:30

5-8.10   sound installation + free improvisation workshop

               “Unfrozen Education or How to Relearn” Symposium, in collaboration with           

               Xeniseum + University of Crete, Rethymno Greece    unfrozen-education-or-how-to-relearn


29.9      Yumi Ito Orchestra @Alte Rumfabrik – Güterstrasse 145, 4054 Basel 

28.9       Yumi Ito Orchestra MEHRSPUR Zürich 

26.9       Yumi Ito Orchestra Kiff Aarau 


16.8       tangent + mek EoFA Genéve 


21.6       tangent + mekFlatterschafft Basel 


23.5       tangent + mek @ Kulturbrauerei (Klub Kegelbahn) Luzern 

              Anouck Genthon – violin, Anna-Kaisa Meklin – gamba, Marina Tantanozi – flute 

17.5      JEGER/OGASAWARA/TANTANOZI @ WIM Zürich  20:15

             Silvan Jeger – doublebass, Kazue Ogasawara – piano, Marina Tantanozi – flute

16.5      AD HOC Duo TANTANOZI/ 🙂 @ Carambolage Basel  21:00

9.5        Yumi Ito Orchestra @ JKB Jazzpreis, Moods Zürich

7.5        Yumi Ito Orchestra @ JKB Jazzpreis, Moods Zürich

2.5      JEGER/OGASAWARA/TANTANOZIThe Lab , Basel  20:30

             Silvan Jeger – doublebass, Kazue Ogasawara – piano, Marina Tantanozi – flute


18.4      ROTZLER/TORCHE/TANTANOZI @ 4th Hugo Panzer Trio Festival, La Voirie Biel 18:00

           Sebastian Rotzler – doublebass, Robert Torche – electronics, Marina Tantanozi – flute


28.3       TANTANOZI/TORCHE/WEBER @ La Voirie Biel   20:00

              Marina Tantanozi – amplified flute, Robert Torche – electronics, Samuel Weber – bass, voice

8.3         PRISI/SCHOLL/TANTANOZI @ WIM Zürich  20:00

              Hannes Prisi – percussion, Armelle Scholl – piano, Marina Tantanozi – flute


23.2      Solo @ Edition Populaire Zürich  20:30

1.2         White Desert Orchestra @ Du bleu en Hiver Festival, Tulle France


27.1       w/ v.GRüNIGEN/NICOLAI/v.ORELLI @ TAKTIL Basel  19:00

              Kaspar v. Grünigen – bass, Giancarlo Nicolai – laudes, Marco v. Orelli – trumpet

25.1       Solo @ Portus Festi – Lohngasse 2, Port b. Biel  20:00

19.1        Yumi Ito Orchestra @ Bejazz Winterfestival Bern 

12.1        Yumi Ito Orchestra @ SWISS DIAGONALES opener, Volkshaus Biel

11.1        tangent + mek trio @ Schiller Atelierkonzert Basel 19:30

              Anouck Genthon – violin, Anna-Kaisa Meklin – gamba, Marina Tantanozi – flute 

2018

15.12 
    Unorthodox Jukebox Collective, Atelierhaus Klingental Basel 21:00

14.12     SOLO @ KlangBang #24, Lokal Basel 20:30

11.12      Yumi Ito Orchestra, Jazz am Waldsee, Freiburg 


23.11     Performance – Steppenläufer by Xenia Wiener, Zollhalle Basel 20:00

16.11      insub meta orchestra, National Theatre Moscow

15.11      insub meta orchestra, Alexandrinsky Theatre St. Petersburg

9 – 11.11   CD Recording Yumi Ito Orchestra, SRF Co-Production, Hardstudios Winterthur

7.11        Yumi Ito Orchestra, Jazzcampus Basel

2.11        insub meta orchestra, Három Holló (Drei Raben), Budapest

1.11        insub meta orchestra, Alternativa Festival, Prague


23.10     Yumi Ito OrchestraMisterioso Jazz Club, Das Institut Zürich

2.10       with Unorthodox Jukebox Collective, H9 Jazzcampus Basel


28.9       Ensemble Le PliEnounters and Fragments, Villa Grünholzer Uster

12-15.9  Artists in Residence with Yumi Ito Orchestra, Reine Victoria St.Moritz

1.9          Eve Risser’s White Desert Orchestra, Sant’ Anna Arresi Jazz Festival, Sardinia


13.07     Trio DUHSLER/NICODEMOU/TANTANOZI, Projektraum Flatterschafft Basel

Samuel Dühsler – drums, Andria Nicodemou – vibraphone, Marina Tantanozi – flute

3.07       Ensemble Le Pli, Encounters and Fragments, Living Room Festival, Stadionbrache Zürich


29.06    Duo MARULANDA/TANTANOZI, Warteraum Flatterschafft Basel

Olga Marulanda – oboe, Marina Tantanozi – flute

26.06    SFM, Baufestival Wunderkammer Zürich

23.06    Ensemble Le Pli, Encounters and Fragments, Fête de la Musique Genéve


20.05    Duo MAQUEDA/TANTANOZI, Hauskonzert Basel

Roberto Maqueda – percussion, Marina Tantanozi – flute

13.05      Yumi Ito Orchestra, Kirche Rotmonten St. Gallen

6.05        Duo RIVA/TANTANOZI,  Wunderkammer Zürich

Alex Riva – recorders, Marna Tantanozi – flute

5.05        Yumi Ito Orchestra, Mehrspur Jazz Club Zürich

1.05        RAVENS/SCHILLER/SEUTHE/TANTANOZI, works by C. Schiller, Atelierkonzert Basel

Antonia Ravens – harp, Christoph Schiller – spinett, Marei Seuthe – cello, Marina Tantanozi – flute               


21.04     FRENESI, KlangBang #16 Improvised music series, Projektraum Flatterschafft Basel

19.04     Duo ERNI/TANTANOZI,  STIMME+ @ Nische Zürich


20-21.03   Yumi Ito Orchestra, Bird’s eye Jazzclub Basel


23.02    WHITE DESERT ORCHESTRA, Just Music – Beyond Jazz Festival Wiesbaden 

11.02     SFM – TOUR, Musica Strana alla Cerva, Vittorio Veneto

10.02    SFM – TOUR, Factory Studio, Malgolo

9.02      SFM – TOUR, Catai, Padova

8.02      SFM – TOUR, Studio GUERRA, Milano 

7.02       SFM – TOUR, Garage Moulinski, Milano 

2.02      Yumi Ito Orchestra, Jazz Club Uster 


22.01     Duo with Ivan Denes_flute (Ensemble Le Pli), The Analog Session Zürich 

20.01     Quartet DUHSLER/RAVENS/TANTANOZI/WILKINS, HUGO PANZER Festival Basel 

Samuel Dühsler – drums, Antonia Ravens – harp, Marina Tantanozi – flute/ ney, Luke Wilkins – violin

2017

2.12     PAPAROUNA Rembetiko, Ackermannshof Basel


12.11    PAPAROUNA Rembetiko, Culturescapes Festival, Birdseye Jazzclub Basel

2.11      as guest with UFO (Lukas Huber_keyboards, Michael Anklin_drums, electronics,                                      Robert Torche_ electronics, clarinet), Albani Music Club, Winterthur

3.11      as guest with UFO (Lukas Huber_keyboards, Michael Anklin_drums, electronics,                                      Robert Torche_ electronics, clarinet), Off BAR, Basel


21.10    Ensemble Le Pli, 8 Birds, Raumprojekt Villa, Wädenswil

7.10      First European Chines Ensemble & Jing Yang – TOUR, Bärensaal, Aarburg

4.10      First European Chinese Ensemble & Jing Yang – TOUR, Wasserkirche, Zürich

3.10      First European Chinese Ensemble & Jing Yang – TOUR, Yehudi Menuhin Forum, Bern


30.09   First European Chinese Ensemble & Jing Yang – TOUR Münsterplatz, Basel

29.09   First European Chinese Ensemble & Jing Yang – TOUR, Centre Le Phenix, Fribourg

22-24.09    GITTER Improvisationen, Zeiträume Biennale für Neue Musik & Architektur, Allgemeine                          Gewerbeschule, Basel

22.09   Improvisations, Schweizer Musikpreis 2017, Kaserne Basel

21.09    SOLO @ GITTER Improvisationen, Zeiträume Biennale für Neue Musik & Architektur,                                 Allgemeine Gewerbeschule, Basel

9.09     Ensemble Le Pli, 8 Birds, St. Mauritius Kirche, Oberengstringen, Zürich

9.09     Ensemble Le Pli, 8 Birds, Park Platz Letten, Zürich

8.09     Quartet Faristamo Eller_piano,  Antonia Ravens_harp, Tassos Tataroglou_trumpet,                                     KlangBang #9 Improvised Music series, Projektraum Flatterschafft Basel

1.09      Yumi Ito Orchestra, Club Jazzcampus Basel


31.08    Yumi Ito Orchestra, Mimos, Zürich


21.06    SOLO, KlangBang #8 improvised music series, Projektraum Flatterschafft, Basel

1.06      Duo with Roberto Maqueda_percussion, Neuer Saal Musik Akademie Basel


31.05    Ready, Let go – MA Project, ATTACCA Festival Jazzcampus Basel

– part I:    Marina Tantanozi_flute/bass flute, Roberto Maqueda_percussion (acoustic)

– part II : Marina Tantanozi_prepared flute/bass flute, Camille Emaille_percussion (amplified)

30.05    FRENESI, ATTACCA Festival Jazzcampus Basel

16.05     FRENESI @ Laboratorium, Club Jazzcampus Basel

7.05       Divane.traditional turkish music. G.Simsek voice, M. Tananozi ney/flute,                                                        R.Macca accordion, T.Tataroglou guitar, C.Emaille percussion, Freie Bühne Basel

5.05        Morton Feldman, Why Patterns? , Neuer Saal Musik Akademie, Basel


25.04      Duo with Sylvain Haenen_el. guitar/FX, Projektraum Flatterschafft, Basel

3.04        Lundi Gras improvised music series, bird’s eye jazz Club, Basel


29.03      Hearing Space – collective project, Elisabethenkirche Basel

22.03      Duo with Anouck Genthon violin, KlangBang #5 improvised music series, Projektraum                              Flatterschafft, Basel

20.03      SOLO, Klaus Linder Saal, Musik Akademie Basel

11.03       Quartet with Clara Weil voice, Robert Torche electronics, Tom Malmendier drums,                                    ENR Label Store, Ghent

10.03       Septet w/ Cl. Weil voice, R. Torche electronics, T. Malmendier drums,                                                           L. Freres bass, T. Tataroglou trumpet, S. Haenen el.guitar, Chez Hubert, Brussels

09.03      Septet w/ Cl. Weil voice, R. Torche electronics, T. Malmendier drums,                                                           L. Freres bass, T. Tataroglou trumpet, S. Haenen el.guitar, L’An Vert Liège

4.03        Improvisation, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup

3.03        Improvisation, Center for Dansk jazz History, Aalborg

28-05.03    Artist’s Residency, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup


18.02      FRENESI, Sykust Gallerie Parzelle403, Basel

10.02      SOLO, Neuer Saal, Musik Akademie Basel

8.02        Duo with Evgenia Sereti_electronics, KlangBang #4 improvised music series, Projektraum                     Flatterschafft, Basel


16.01       Improvisation workshop presentation with Pierre Favre, Black Box Jazzcampus, Basel

15.01       Improvisation workshop presentation with Jonas Kocher, Musik Akademie Basel

10.01      Trio with Kazuaki Tsuda_double bass, Kazue Ogasawara_piano @ Laboratorium Club                             Jazzcampus Basel

8.01        Music for silent short films, with Benjamin Brodbeck_percussion, Tassos                                                      Tataroglou_trumpet, Cargo Bar Basel

7.01        Improvising w/ Jean Tinguely’s Machines collective project, Tinguely Museum Basel

2016

11.12     Voice improv. workshop presentation with Marianne Schuppe, Musik Akademie Basel (CH)

 5.12     Lundi Gras improvised music series, bird’s eye Jazzclub Basel (CH)

4.12      Improvisation workshop presentation with Joélle Leandre, WIM Bern (CH)


30.11    DASEIN: komponierte und improviserte Musik, Elisabethenkirche Basel (CH)

23.11    w/ Sylvain Haenen el.guitar, KlangBang#1 improvised music series, Flatterschafft Basel (CH)

11.11     Babelsprech Jam sessions – Musik und Text Improvised, Club Jazzcampus Basel (CH)

7.11       Lundi Gras improvised music series, bird’s eye Jazzclub Basel (CH)

5.11       Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, Swiss Aviation Training Center, Balsberg Zürich (CH)


30.10    Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, Naturmuseum Thurgau Frauenfeld (CH)

29.10    Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, Bibliothek HSR Rapperswill (CH)

23.10    Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, Planetarium Sirius Bern, Schwanden (CH)

17.10     Lundi Gras improvised music series, Klaus Linder Saal Musik Akademie Basel (CH)

2.10       Music for silent films – Nosferatu, Cargo Bar Basel (CH)


30.09    Otto Luening Trio, Concepts of Improvisation Symposium, Musik Akademie Basel (CH)

23.09     Sextet – S. Haenen el.guitar, D. Kohn violin, M. Vilanova saxophone, L. Freres bass,                                    T. Tataroglou trumpet, Unorthodox Jukebox – KlangBasel Festival, Kaserne Basel (CH)

3.09      Ensemble Le Pli 8 Birds – Tour, MFO Park Zürich (CH)


1.06       What is Legal improvised music & dance performance, Projektraum Flatterschafft, Basel (CH)


30.05     Lundi Gras improvised music series, bird’s eye Jazz Club, Basel (CH)


20.04     Improvised music series #8, Podium Bar Basel (CH)


21.03      Sextet w/ Robert Torche electronics, Marc Vilanova alto sax, Sylvain Haenen el.guitar,                             Louis Freres bass, Tassos Tataroglou trumpet, Le Pantographe, Moutier (CH)

4.03        Residency final concert, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup (DK)

2.03        00:00-07:00 night improvisation concert, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup (DK)

28-06.03  Artist’s Residency, Kirsten Kjær’s Museum, Frøstrup (DK)


3.02        Public Space Improvisation, Barfüsserplatz Basel (CH)


16.01       Ensemble Le Pli 8 Birds, Uraufführung, Museum Bellerive Zürich (CH)

Previous

CONCERTS (selection)

10.2015     VERVEHT & VERWACHSEN Festival, Freiburg (DE)

2015      Musik in der Blume by Ivan Denes, Museum Bellerive Zürich (CH)

2014     Musik für Flötisten-Solo by Ivan Denes, Showroom Z+ Zürich/ Museum Bellerive Zürich (CH)

4.2009   with Ergon Ensemble in Japanese contemporary music works, collaboration with                                     Ensemble Modern, Athens Concert Hall Megaron (GR)

11.2009  with Ergon Ensemble in Greek contemporary music works, collaboration with                                            Ensemble Modern Athens Concert Hall Megaron (GR)

THEATER/OPERA (selection)

2011 – 2013   The Cherry Orchard (A. Chekhov), director: Thomas Langhoff/ music: Hans-Jörn                                        Brandenburg, BERLINER ENSEMBLE Theater, Berlin (DE)

2.2009   La Boheme (G. Puccini), Opera of Thessaloniki (GR)

ORCHESTRA (selection)

2012  Pardis Orchestra & Salar Aghili, Cadogan Hall, London (UK)

2012  Pardis Orchestra & Salar Aghili,  Wolubilis Theater, Brussels (BE)

2010  Orchestra Mobile, Berlin (DE)

PERFORMANCE (selection)

All White People look the same to me,Gessnerallee Zürich (CH)  2015

IALEMOS  dance theater piece by Sonia Ntova

  • 10.2014 Essere Creativo Festival Hangartfest, Pesaro (IT)
  • 11.2013  5min-20max Tanz Plattform, Tanzhaus Zürich (CH)

KITTARO  by Stavros Panagiotakis – installation/ performance

  • 6.2007 Hellenic Center, London (UK)
  • 5.2006 Yeni Jami, Thessaloniki (GR)

EDEM  by Stavros Panagiotakis, based on the Epic of Gilgamesh, installation/ performance

  • 12.2005  Paradisos Baths, Thessaloniki (GR)

MOON  by Stavros Panagiotakis, installation/ performance

  • 4.2005  Theatro Dasous, Thessaloniki (GR)

BANDS (selection)

2009 – 2011     Phoney Island Cabaret, Residency @ SOWIESO Bar Berlin (DE)

2010 – 2011    ARKYS  byzantine and greek traditional vocal music, Berlin (DE)

2003 – 2009   BUBASVABE  psychedelic rock with traditional infuences, Thessaloniki (GR)